Kadıköy ilçesinde, Moda Burnu’nda Ferit Tek Sokağı’nda bulunan Antipa Köşkü, 20. yüzyıl başlarında Mimar Constantin P. Pappa tarafından Yunanlı hekim Dr. Andrea Antipa için yapılmıştır. Yapım tarihi tam olarak bilinmemektedir, ancak 1906-1914 tarihleri arasındaki bir dönemde inşa edilmiş olduğu tahmin edilmektedir.

Antipa Köşkü; I. Dünya Savaşı döneminde kiraya verilmiş, 1952 yılında Katerina Duma tarafından Tokyo Büyükelçiliği yapan Ahmet Ferit Tek’e satılmıştır. Eşi Müfide Tek ile yaşamları boyunca yani 1971’e kadar bu köşkte oturmuşlardır. 1987 yılında kızları Emel Esin’in de vefatının ardından Tek Esin Türk Kültürünü Araştırma ve Geliştirme Vakfı kurularak köşkün mülkiyeti vakfa devredilmiştir.

Kullanılmayan binada 90’lı yıllarca iki defa yangın çıkmış, ciddi hasar görmüştür. Antipa Köşkü, 2010 yılında başlatılan restorasyon çalışmasına kadar geçen süre içinde de olumsuz hava koşullarına maruz kalıp yıpranmıştır. Tarihi yapının korunması hedef alınmış, depreme karşı dayanıklı olmaması nedeniyle sağlamlaştırılma işlemi yapılmıştır. Zemin katının plan düzeni orijinalindeki gibi muhafaza edilmiş, ahşap, saçak ve doğramalar yeniden yapılmış, mevcut olan demir doğrama ve parmaklıklar ise onarılmıştır.