Fransız ressam Claude Monet empresyonist (izlenimci) akımının kurucularındandır. 14 Kasım 1840 yılında Paris’te doğmuştur. 5 yaşındayken ailesiyle Normandiya’ya taşınmıştır. Önce karikatüre meraklı olan Monet, Eugéne Boudin’in denetiminde açık havada resim yapmayı öğrenmiştir. Paris’e döndüğünde bütün karşıt önerilere rağmen Monet, çalışmalarını hem Charles Jacques’in atölyesinde hem de Académie Suisse’de bağımsız olarak sürdürmüştür. Bu dönemde tanıştığı Pierre-Auguste Renoir, Frederic Bazille ve Alfred Sisley ile birlikte resme yeni yaklaşımlar getirmeye başlamışlardır. Işığın açık havada yarattığı etkiyi resme parçalanmış renkler ve seri fırça darbeleriyle aktarmaları, daha sonraları empresyonizm olarak adlandırılan yeni bir akımın öncüsü olmuştur. 

Monet’in daha sonra eşi olacak Camille Doncieux’yu resmettiği 1866 tarihli “Camille” ve “Yeşil Elbiseli Kadın” eserleri ressamın adının duyulmasında büyük rol oymamıştır. 1870 yılında başlayan Fransa-Prusya savaşı sırasında Monet İngiltere’ye sığınmıştır. 1871 yılında Fransa’ya geri dönerek en meşhur eserlerini yapmaya başlamıştır. Ancak 1874 yılında açtığı sergiler başarısız olunca ekonomik şartları kötüleşmeye başlamıştır. 

Monet, bir daha yoksulluk çekmemek için en güzel eserlerini yaratmak amacıyla Akdeniz’i dolaşarak pek çok doğa resmi yapmıştır. Alice ve Claude Monet çocuklarıyla beraber 1883'te Giverny'e yerleşmiştir. Monet, burada geri kalan ömrünün büyük kısmını sonradan satın aldığı bu yerde yeşerttiği bahçeyi resmederek geçirmiştir. Burada ilk önce ‘Ot Yığınları’ serisini son olarak da ‘Zambaklar’ serisini hazırlamıştır. Monet, 1923'te katarakt sebebiyle iki kez ameliyat olmuştur. Bu süreçte yaptığı resimler katarakt hastalarının görüş biçiminin karakteristiği olan kırmızı tonlarını barındırmıştır. 

Ressamın en ünlü eserlerinden bazıları Paris’te bulunan Marmottan Monet Müzesi ve Orsay Müzesi’nde yer almaktadır.