İstanbul denilince ilk akla gelen tarihi yapılardan biri olan Haydarpaşa Garı’nın, yapımı 1900’lü yılların başına dayanıyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun 34. padişahı, II. Abdülhamid döneminde, 30 Mayıs 1906 tarihinde yapımına başlanan ve 19 Ağustos 1908 tarihinde hizmete giren Haydarpaşa Garı’nın inşaatı, Anadolu Bağdat isimli bir Alman şirketi tarafından gerçekleştirilmiştir. 

Otto Ritter ve Helmuth Cuno tarafından hazırlanan proje yürürlüğe girdikten sonra Alman ustalarla İtalyan taş ustaları birlikte çalışmıştır. Klasik bir Alman mimari örneği olan Haydarpaşa Garı’na kuş bakışı bakıldığında bir bacağı uzun, diğer bacağı kısa bir “U” harfi şeklinde olduğu görülmektedir. İç tarafta kalan boşlukta avlu, kısa ve uzun bacaklarda ise geniş ve yüksek tavanlı odalar yer almaktadır. Binanın çatısı ahşap ve klasik Alman mimarisinde sık sık kullanılan bir tarz olan “dik çatı” şeklinde yapılmıştır. 

1917 yılında bir sabotaj sonucu çıkan yangında binanın büyük bir bölümü hasar görmüş ve onarılmasının ardından bugünkü şeklini almıştır. 2525 metrekarelik bir alana kurulan Haydarpaşa Garı, 2013 yılında toplam 3836 metrekarelik bir alana yayılarak, yedi yol ve dört peronla yıllarca hizmet vermiştir.

Kurtalan Ekspresi, Doğu Ekspresi, Başkent Ekspresi ve Fatih Ekspresi gibi ismini birçok filmde duyduğumuz trenlerin tamamı uzun yıllar boyunca Haydarpaşa Garı’ndan kalkmıştır. 28 Kasım 2010’da binanın çatısında çıkan yangın nedeniyle çatısı çökmüş ve 4. katı kullanılamaz hale gelmiştir. 1 Şubat 2012 tarihinde tren seferlerine ara verilmiş, 19 Haziran 2013 günü tren seferleri tamamen durdurulmuştur.