Fatih’te 1933 yılına kadar Düyûn-ı Umûmiye (Osmanlı Devleti Genel Borçlar Kurumu) binası olarak kullanılan yapı; o tarihten günümüze kadar İstanbul Erkek Lisesi ismiyle hizmet veren eğitim ve öğretim binasıdır.

Binanın mimarı; Alexandre Vallaury’dir. 16.000 metrekarelik bir arsa üzerinde yer alan bina; meyilli zemini sebebiyle bir cephede dört, diğer cephede üç katlı olarak görünmektedir. Beaux Arts tasarımın temel ilkelerine uygun olarak giriş ekseni vurgulanmış, bir cephede sivri kemerli anıtsal bir taç kapı, diğer cephesinde ise sekizgen bir kule yer almaktadır. Yapının köşelerindeki kütleler dışarıya ve yukarı taşırılarak kule görünümü verilmiştir. Giriş holünde turkuaz renkli camlarla bezeli kubbeler göze çarpmaktadır. Binanın çatısında cam, kiremit ve kurşun malzemeler bir arada kullanılmıştır. 

Beaux Arts mimarisinin yanı sıra; Milli Mimari Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın da anıtsal örneklerinden olan İstanbul Erkek Lisesi binası, dönemin tüm mimari özelliklerini yansıtması açısından büyük önem taşımaktadır.