Fransa’nın Lot-et-Garonne bölgesinde bulunan Fumel şehrinde, 12 Ağustos 1945 tarihinde doğan ünlü mimar Jean Nouvel, École des Beaux-Arts’a giriş sınavlarında başarısız oldu, ama pes etmedi. Paris’teki École nationale supérieure des Beaux-Arts okuluna girebilmek için açılan ulusal yarışmada birincilik elde etti. 1967-1970 yılları arasında ünlü mimarlar Claude Parent ve Paul Virilio’nun yanında çalışmalarını sürdürdü. 1970’te eğitimini tamamladı ve François Seigneur ile birlikte bir mimarlık firması kurdu.

1980 yılında ilk Paris Mimarlık Bienali’ni düzenleyen Jean Nouvel, 1981 yılında Paris’te yer alan Arap Dünyası Enstitüsü yarışmasını kazandı ve projesi 1987 yılında tamamlandı. 1994 yılında Michel Pélissié ile birlikte, günümüzde halen çalışmalarına devam ettiği “Ateliers Jean Nouvel” adlı mimarlık firmasını kurdu. Fransa’nın en büyük mimarlık firmalarından biri olan Ateliers Jean Nouvel’in 140 çalışanı, Paris merkez olmak üzere, New York, Roma, Madrid, Londra, Kopenhag ve Barselona’da ofisleri bulunmaktadır.

Jean Nouvel, Ağa Han Mimarlık Ödülü ve Pritzker Mimarlık Ödülü olmak üzere birçok ödüle layık görülmüştür. Torre Agbar, One Central Park, Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Müzesi, Fondation Cartier, 100 11th Avenue, One New Change, National Museum of Qatar ve Centre de Congrès Vinci Tours, Jean Nouvel’in en ünlü yapıları arasında yer alıyor.