1938 yılında İsrail’de dünyaya gelen Moshe Safdie, doğumundan bir süre sonra ailesiyle beraber Kanada’ya göçmüştür. 1961’de McGill’deki üniversite eğitimini tamamlamasının ardından Estonyalı Mimar Louis Kahn ile beraber çalışmalar gerçekleştirmiştir. 

Moshe Safdie; 1964 yılında kendi ofisini kurmuş, 1967’de Montreal Dünya Fuarı için, her konutun bir terası olduğu Habitat 67 projesini hazırlamıştır. 1970 yılında Kudüs’te şube açmıştır. Eski ve yeni kentin bağlanması, şehrin ve şehrin merkezinin yeni baştan inşası, Modi kentinin kurulması, yeni Yad Vaşem Holokust müzesi dahil Rabin Memorial Center bu dönemde ünlü mimar Safdie tarafından hazırlanan projeler arasındadır. Moshe Safdie, Senegal, İran ve Singapur’daki yapılara ilaveten Kuzey Kanada’da projelere imza atmıştır. 1978 yılında McGill, Yale ve Ben Gurion üniversitelerinde dersler vermiş, aynı yıl mimarlık ofisinin merkezini Boston’a taşımıştır. Harvard Ünivesitesi’nde Kentsel Tasarım Programı yöneticisi olarak görev yapmıştır.

En önemli eserlerinden bazıları Kanada’daki National Gallery, Montreal’deki Habitat 67, Kansas City’deki Kauffman Center, Washington’daki Barış Enstitüsü’dür. Moshe Safdie, kariyeri boyunca birçok ödül kazanmış, mimarlıkla ilgili kitaplar yazmıştır. Ayrıca mimar olmasının yanı sıra felsefeci olarak da ün yapmıştır.