En parlak dönemini 1950’li yıllarda yaşayan Caddebostan Plajı ve bu sahili selamlayan Ragıp Paşa Köşkü, gören herkesi hem tarihi hem de güzelliği ile etkisi altına almaktadır.

 

Saray Başmabeyincisi Ragıp Sarıca tarafından 1906’da Prusyalı August Carl Friedrich Jasmund’a yaptırılmıştır. Yapı; Caddebostan sahilinde, 27 dönümlük arazide iki köşk ve bir selamlık binası olarak inşa edilmiştir. Daha sade yapılmış olan köşk Ragıp Paşa’nın kızı Tevhide Hanım, diğeri ise Ragıp Sarıca için inşa edilmiştir. Selamlık binası tek katlı ve kara tarafındadır.

 

Caddebostan Plajı’nın bitişiğindeki her iki bina bir bodrum ve üç kattan oluşmaktadır. Her iki bina da tamamen kagir olup, bodrum dışındaki cephelere ahşap kaplamalar yapılmıştır. Balkon ve pencere panjurlarında bir ahşap işçiliği görülmektedir. Tavanlarda Rum ustalar tarafından yapılan altın varaklı işlemeler görülmektedir. Köşkün tüm mermerleri İtalya’dan, iç döşeme parkeleri ise Viyana’dan getirtilmiştir. Ragıp Paşa’nın köşkünün sahil tarafında bir saat kulesi bulunmaktadır. Sahil yolu inşaatı sırasında yapının yol kenarındaki selamlık binası yıkılmıştır.

 

Ragıp Paşa Köşkü’nün bitişiğinde, incir ağaçlarının gölgesinde bulunan Caddebostan Plajı, İstanbul’un popüler plajları arasında yer almakta, arkası yola dayalı kabinler ve uzunlamasına iki katlı olarak yapılan binalardaki odalar, yazlık olarak kiraya verilmekteydi. Bir süre sonra sahil yolunun genişletilmesiyle birlikte buraya ait binalar yıkılınca Caddebostan Plajı eski havasını yitirmiştir.

 

1920 yılında Ragıp Paşa’nın vefatının ardından köşk satılmıştır. Bir dönem yelken kulübü, askeri nezarethane olarak kullanılan yapı, günümüzde terk edilmiş durumdadır. Bir süre her bir katı kiraya verilmiş, Vehbi Koç ve Abidin Dino gibi isimler yaşamıştır.