1944 yılında dünyaya gelen Rem Koolhaas ya da tam adıyla Remment Lucas Koolhaas; Hollanda Film ve Televizyon Akademisi’nde başladığı eğitimini, Londra’daki Mimarlık Vakfı Mimarlık Fakültesi’nde ve New York’taki Cornell Üniversitesi’nde devam ettirmiştir. 

Tasarımları; klasisizm, modernizm, formalizm ve dekonstrüktivizmden öğeleri barındıran karışımlardan oluşmaktadır. Bu fikirler ile beslediği konseptleri, Rem Koolhaas’ın tasarımlarını benzersiz kılmaktadır. Günümüz mimarlık dünyasının en önemli isimlerinden olan Rem Koolhaas, ölçek farklılıkları, büyüklük, mutasyonlar, kent ve küreselleşme gibi başlıkları mimarlıkla harmanlamaktadır.

Harvard Üniversitesi’nde dersler veren, Pritzker Mimarlık Ödülü gibi birçok ödüle layık görülen Hollandalı mimar, Time dergisi tarafından Dünyanın Gidişatını En Çok Etkileyen 100 Kişi arasında gösterilmiştir. Pekin CCTV Genel Merkezi, New York Prada Mağazası, Hollanda Büyükelçiliği Binası, Porto Casa da Musica, De Rotterdam, Moskova Garage Çağdaş Sanat Müzesi, Seattle Merkez Kütüphanesi, Singapur Scotts Kulesi, Rem Koolhaas’ın en bilinen eserleri arasındadır.