“Yaratıcılık, yalnızca onu paylaştığınızda mümkündür.” Renzo Piano

1937 yılında İtalya’nın Cenova şehrinde doğmuş başarılı bir mimar olan Piano, inşaatçılık ve müteahhitlik yapan bir ailenin oğludur. Tıpkı ailesi gibi inşaat işleriyle uğraşması beklenirken tasarıma yönelmeyi seçer ve Milano’da mimarlık okumaya karar verir. Mimaride, yapılmış olanı söküp tekrar birleştirme prensibi üzerine kurulan dekonstrüktivizm akımının temsilcilerindendir.

1965 ve 1970 yılları arasında dünyaca tanınmış Amerikalı Mimar Louis Kahn için çalışır. Bu çalışmaların sonunda kişisel gelişimine odaklanır ve pek çok high-tech (Yüksek teknoloji mimarisi olarak da bilinmektedir) esere imza attıkları Richard Rogers ile birlikte Paris’teki Centre Pompidou için tasarım yarışmasını kazanır. Başarılarına ara vermeden devam eden Piano, 1981 yılında Renzo Piano Building Workshop (RPBW) firmasını kurmadan önce, Pompidou’nun mühendisi Peter Rice ile dört yıl birlikte geçirir. Şüphesiz ki kariyerine bu denli ün kazandıran yine Pompidou Center (Kültürel Makine de denir) ’dır. RPBW kurulduktan sonra 120’nin üzerinde projede imzası vardır.

Tasarımlarının temelinde kendi yarattığı desenleri kullanmaktan keyif alan Piano, bu desenleri yapı unsurlarıyla harmanlamaktan geri kalmaz. Eserlerinde bu yapısal öğelere ağırlık verir. Bir mimar olmasına rağmen mühendislik unsurlarına da hakimliğiyle üretimde tarzını ortaya koyar. Çizim yeteneği sayesinde Leonardo Da Vinci ve Michelangelo gibi Rönesans sanatçılarıyla kıyaslanır. Özellikle müzelere olan ilgisi ve hassas yaklaşımı sebebiyle bugün belki de dünyanın en ünlü müze tasarımcısı olarak anılır.

Pritzker Mimarlık Ödülü de dahil birçok prestijli ödülün sahibidir. Osaka’daki Kansai Uluslararası Havaalanı Terminali, Roma Oditoryumu, İsviçre’deki Paul Klee Merkezi, Tokyo Maison Hermes, New York Times Binası, Londra’daki The Shard, İsviçre’deki Beyeler Vakfı Müzesi, Houston’daki Menil Koleksiyonu Müzesi, Atlanta’daki High Müze Eklentisi en çok bilinen çalışmalarından birkaçıdır.