Sirkeci semtinde yer alan, Türkiye’nin en büyük postane binası olan Sirkeci Büyük Postane’nin yapımına 1905 yılında başlanmış, resmi açılışı 1909 yılında gerçekleşmiştir. Vedat Tek tarafından tasarlanan yapı, Birinci Ulusal Mimarlık Akımı'nın ilk örneklerindendir. 

3 bin 200 metrekarelik alan üzerine inşa edilen Büyük Postane’nin girişi basamaklarla yükseltilmiş ve ön cephesinin her iki köşesi de öne çıkarılıp yükseltilerek üzerleri kubbe ile kapatılmıştır. Bodrum, zemin ve yukarıda üç kat olmak üzere toplam beş kattan oluşan, dikdörtgen plana sahip olan yapı, girişindeki taş işçiliğiyle dikkat çekmektedir. Binanın cephelerinde Hereke’den getirtilen yontma taşlar, zemin ve merdivenlerde mermer, süslemelerde ise yerli çini kullanılmıştır. Binanın içinde 3 kat boyunca yükselen dikdörtgen bir orta mekan ve bunu çevreleyen odalar bulunmaktadır. Süslemelerde 16. yüzyıl Osmanlı üslubu hakimdir.

Binanın giriş kapısının üstünde çini işlemeli olarak eski yazı ile “Posta Telgraf Nezareti” yazmaktadır. 1930’larda “Yeni Postane” sonradan “Büyük Postane” olan bina, günümüzde İstanbul Avrupa Yakası PTT Başmüdürlüğü olarak hizmet vermektedir. Ayrıca içinde ülkenin iletişim ve telekomünikasyon tarihi hakkında bir müze de barındırmaktadır.