İstanbul’un Laleli semtinde yer alan Tayyare Apartmanları’nın tarihi 1922 yılına dayanmaktadır. 1918 yılında İstanbul’da çıkan büyük yangında, Cibali, Altımermer ve Fatih bölgeleri dışına da yayılan alevler, evlerin ahşap olması nedeniyle 7500 evin yok olmasına sebep olmuştur. Bu üzücü olayın sonucunda toplanan bağışlarla, 1922’de tamamlanan Tayyare Apartmanları (o dönemki ismiyle Harikzedegan Apartmanları), altışar katlı dört blok ve toplamda 124 daireden oluşmaktadır. Harikzede; yangınzede anlamına geldiği için inşa edilen apartmanlara bu isim verilmiştir.

Birinci ulusal mimarlık akımının öncülerinden olan Mimar Kemaleddin’in ünlü eserlerinden olan yapı, 1985 yılına kadar apartman olarak kullanılmıştır. Osmanlı döneminde yapılmış ilk toplu konut olma özelliği taşıyan Tayyare Apartmanları, aynı zamanda Osmanlı’nın ilk betonarme sistemiyle inşa edilen yapısı olarak bilinmektedir. Her birinin evin, müstakil kömürlüğü, çamaşırlığı, 3 veya 5 odası, avludaki merdivenle çıkılan üst katları, iç avluda balkonları, üstü kapalı terasları bulunmaktaydı. Osmanlı Barok üslubunun en önemli örneklerinden biri olan Harikzedegan Apartmanları, Türk Hava Kurumu’na devredildikten sonra Tayyare Apartmanları ismini almıştır. Kot farkı nedeniyle binanın biri 3, diğeri 4 katlı olarak görünmektedir. 

Özgün halinde bulunan, sadece restorasyon işlemi gören yapı, 1985 yılında bir turizm firmasına devredilmiş ve bir süre Merit Antik Hotel olarak hizmet vermiştir. Daha sonra özel bir şirkete devredilen bina; 2006 yılından bu yana Crowne Plaza Old City ismiyle, otel olarak konuklarını ağırlamaktadır.