Bugün onun doğum günü! Modern mimarlık akımının önde gelen isimlerinden, Le Corbusier olarak tanınan Charles-Edouard Jeanneret, 1887 yılında İsviçre’nin La Chaux-de-Fonds kentinde doğdu. 13 yaşında okulu bırakıp babasının yanında çalışmaya başladı ve bu sırada uygulamalı sanat okuluna yazıldı. Sanat tarihine olan merakının ve çizim kabiliyetinin onu tetiklemesiyle mimarlığa ilgi duymaya başladı. 

1922 yılında kuzeni Pierre Jeanneret ile birlikte Paris’te bir mimarlık stüdyosu açan Le Corbusier; mimar, ressam, yazar, tasarımcı ve teorisyen olarak pek çok alanda faaliyet gösteriyordu. 1923 yılında ilk kitabı “Vers Une Architecture (Mimarlığa Doğru)” yayımlandı. Bu kitapta yayınladığı, modern mimarlığa yön veren ilkeleri şunlardı:
1. Pilotis: Bina kütlesini kolonlar sayesinde zeminden yükselterek yeşil alanların kazanılması.
2. Serbest Plan: Planlama sisteminin; mekanı bölen duvarların taşıyıcı kolonlardan bağımsız tasarlanması.
3. Serbest Cephe: Cephe duvarlarının bağımsız tasarlanabilmesi
4. Pencere: Yatay, uzun ve bant şeklinde pencereler ile doğal ışığın fazlalaştırılması. 
5. Çatı bahçesi: Çatıların düz yapılarak, yapının zeminde kapladığı alanın geri kazanılması.

1925 yılında Paris’teki bir sergide, yaşayan hücre olarak nitelenen ilk ev modeli yer aldı. Bu sayede 1800 kişiye barınma imkanı sundu. 1928 yılında Charlotte Perriand’ın da stüdyoya katılmasıyla birlikte mobilya tasarımı yapmaya başladı. 1953 yılında ilk kez şehir planlama ilkelerini uygulama fırsatı bularak önemli hükümet binalarının tasarımını yaptı. 1965’te hayata gözlerini yummadan önce, çizimlerini ve kütüphanesini gelecek nesillere bırakabilmek için Fondation Le Corbusier’i kurdu.

Le Corbusier’in en bilinen yapıları arasında; Hindistan’da Chandigarh’da tasarladığı simgesel özelliği güçlü yapılar, Fransa’daki İsviçre Öğrenci Yurdu, Villa Savoye ve Notre Dame-du-Haut Şapeli, ABD’deki Carpenter Görsel Sanatlar Merkezi, Brüksel Dünya Sergisi’nde hiperbolik paraboloit form kullandığı Philips Pavyonu, Zürih Sergi Pavyonu, Venedik’teki Merkez Hastanesi ve Marsilya’daki Unite d'Habitation’dur.